سایت سازبیست تولزکد لوگوهای سه گوشه
اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام
اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام
مــــذهـــبي - فــــرهنـــــگي

رعايت برخي نكات در زمان حضور زائران در سرزمين وحي بسيار ضروري است كه رعايت آن زائران را در برگزاري حج باشكوه و معنوي بيشتر كمك خواهد كرد.

حجت‌الاسلام نجف نجفي روحاني، نماينده بعثه مقام معظم رهبري در مدينه منوره، گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج با اشاره به نزديك شدن اعزام زائران ايراني به حج تمتع و فراگير شدن آموزش‌هاي زائران در سراسر كشور، گفت: رعايت برخي نكات در زمان حضور زائران در سرزمين وحي بسيار ضروري است كه اهميت دادن به آن زائران را در برگزاري حج باشكوه و معنوي بيشتر كمك خواهد كرد.
وي افزود: زائران هنگام آغاز نماز جماعت، مسجد را ترك نكنند و مواظب باشند از اهل سنت زودتر به سجده نروند، همچنين از صدا كردن يكديگر با صداي بلند در مسجدالنبي يا مسجدالحرام دوري كنند و مواظب باشند، در مسجدالنبي پشت ضريح نبي‌اكرم (ص) ننشينند.
حجت‌الاسلام نجفي روحاني با بيان اينكه زائران نبايد موقع حضور در نماز، مانند اهل تسنن دست بسته نماز بخوانند و مواظب باشند، بعد از خواندن حمد امام جماعت «آمين» نگويند، ادامه داد:‌ حجاج عزيز در ركوع و سجود با صداي بلند ذكر نگويند و توجه داشته باشند كه پس از ركوع، امام جماعت با كمي توقف و قرائت دعاي طولاني با تأني به سجده بروند.
وي همچنين به بانوان زائر توصيه‌اي داشت و گفت: بانوان هنگام برگزاري نماز جماعت در مسجد الحرام، از ميان صفوف مردها تردد نكنند. هم‌چنين زائران مرد ايراني با لباس نامناسب در بازار و خيابان‌ها تردد نكنند.
اين استاد دانشگاه از زائران خواست هنگام برپايي نماز جماعت از تجمع جلوي مغازه‌ها براي خريد پرهيز كنند و ادامه داد: حجاج عزيز نهايت استفادهٔ معنوي را از مدينهٔ منوره و مكهٔ معظمه ببرند و از گذراندن وقت به بطالت پرهيز كنند.

وي به زائران توصيه كرد كه به زائران كهنسال و سال‌خورده كمك كنند و آن‌ها را در حل مشكلات ياري رسانند در ادامه چند توصيه ديگر را يادآور شد و افزود: زائران به شبكه‌هاي بقيع به‌وسيلهٔ پارچه، نخ و قفل دخيل نبندند و روي قبور، پول و پارچه نيندازند و عريضه ننويسند.

خودداري از بوسيدن ضريح و درهاي حرم، نگذاشتن مهر و سنگ در سجده از ديگر توصيه‌هايي حجت‌الاسلام نجفي روحاني بود و در ادامه گفت:‌ زائران عزيز هرگز قرآن را با دست چپ نگيرند و آن را روي زمين نگذارند، زيرا اين رفتار از سوي زائران ساير كشورهاي اسلامي هرگز پسنديده نيست و همچنين در شان زائران ما چنين رفتاري نيست كه نسبت به اين كتاب الهي بي‌اهميت باشند.

88888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888

کمتر از یک ماه به آغاز اعزام‌های حج امسال فرصت باقی است و احترام به قوانین و مقررات کشور میزبان یکی از الزامات سفری توأم با آرامش و بی‌دردسر برای حجاج و عمره‌گزاران اعزامی به سرزمین وحی است. 
کمتر از یک ماه به آغاز موسم حج سال جاری باقیمانده است و طبق اعلام رئیس سازمان حج و زیارت اولین گروه از زائران خانه‌ خدا 14 شهریور  به سرزمین وحی پرواز می‌کنند.
احترام به قوانین و مقررات کشور میزبان یکی از الزامات سفری توأم با آرامش و بی دردسر  برای حجاج و عمره گزاران اعزامی به سرزمین وحی است اما بعضاً مشاهده می شود، نبود آگاهی و رعایت این مقررات و قوانین و بی توجهی به تفاوتهای فرهنگی میان دو ملت مشکلاتی را برای زائران، عوامل کاروان و ستادهای عملیاتی سازمان حج و زیارت در عربستان ایجاد کرده و موجب اتلاف وقت زائران و از دست رفتن فرصت‌های معنوی سفر شده است.

علی رغم آنکه در جلسات آموزشی کاروان‌ها و همایش‌های متمرکز آموزشی-توجیهی عمره گزاران و حجاج بر موضوعات فوق تأکید می‌شود اما متأسفانه بعضاً شاهدیم جدی نگرفتن تذکرات و توصیه‌ها مشکلاتی را برای زائران سرزمین وحی ایجاد کرده است.
  از این رو بهتر است پاره‌ای از رفتارها را که مبادرت به انجام آنها در حرمین شریفین یا قبرستان بقیع، منجر به آزار و دستگیری یا زندانی شدن حجاج و زائران می‌شود، مورد توجه ویژه زائران قرار گیرد:
*توزیع هرگونه کتاب، نشریه، دعا و امثال آنها در حرمین شریفین
*صحبت کردن با زائران غیر ایرانی به قصد ارشاد و تبلیغ
*نگاه غضبناک، بحث و مشاجره با مأموران سعودی
*خواندن نماز فرادا در هنگام برگزاری نماز جماعت در حرمین شریفین
*عکسبرداری و فیلمبرداری به هنگام اقامه نماز
*سجده بر مهر و امثال آن
*زنگ خوردن تلفن همراه هنگام برگزاری نماز جماعت و مکالمه با آن
*گذاشتن قرآن مجید بر روی زمین
*بریدن یا کشیدن نخ پرده خانه کعبه
*بوسیدن و تبرک جستن به در و دیوار یا آستان مقدس حرم شریف نبوی(ص) و مرقدهای مطهر ائمه مظلوم بقیع(ع)
*گرفتن کفش به سمت مرقد مطهر رسول گرامی اسلام(ص) و خلفا در مسجدالنبی(ص)
*روشن کردن شمع در حرم شریف نبوی(ص) و بقیع
*توزیع شیرینی، شکلات، بیسکویت و نذورات (حتی دادن یک شکلات به کودکان)
*ورود غیر مجاز به طبقات برج ساعت که در کنار مسجدالحرام واقع شده است
*سیگارکشیدن در محوطه های حرمین شریفین
*انداختن آب دهان در حرمین شریفین و بقیع
*برداشتن پول، گوشی یا هرگونه شیء (متعلق به دیگران) از روی زمین خصوصاً هنگام طواف
*تلصیق (زائران مرد در هنگام طواف مراقب باشند تا حتی المقدور بدن آنان با بانوانی که جلوی آنان قرار می گیرند تماس پیدا نکند. معمولاً دستگیری به این اتهام در کنار حجر الاسود که از شلوغی خاصی برخوردار است اتفاق می‌افتد و اثبات اینکه شما محرم خود را جهت استلام حجر الاسود همراهی نموده‌اید، امری دشوار است)
*هم صحبت شدن با زنان غیر ایرانی
امیدواریم زائران خانه خدا با آگاهی از این موارد بتوانند حداکثر استفاده را از این سفر معنوی ببرند و در عملیات حج امسال هیچ یک از موارد فوق در زائران ایرانی سرزمین وحی به چشم نخورد.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه 22 فروردين 1391برچسب:تمتع,حج تمتع,زایرین بیت الله,مکه,توصیه به زایرین,, توسط عباسعلی

صفحه قبل 1 صفحه بعد